Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z dnia na dzień zamknęli 2 przedszkola i szkołę. Nie można im zabronić otwierania kolejnych

MC
PPG
Fundacja Oświatowa Sollers Expert z Wrocławia na przestrzeni ostatnich kilku lat przymierzała się do prowadzenia przedszkola na Stadionie Miejskim, a także otworzyła Niepubliczne Przedszkole Obieżyświat oraz Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Sollers. Żadna z tych placówek już nie istnieje. Były zamykane z dnia na dzień, a rodzice zostawali z problemem. Zawsze w tle mówiło się o problemach finansowych i zadłużeniu wobec wynajmującego lokal. Okazuje się jednak, że nie ma żadnych prawnych możliwości, aby uniemożliwić fundacji ponowne otwarcie szkoły lub przedszkola w przyszłości lub zobowiązać ją do ewentualnego likwidowania takiej placówki zgodnie z przepisami, czyli na koniec roku szkolnego.

Fundacja Oświatowa Sollers Expert miała być organem prowadzącym przedszkole na Stadionie Wrocław, kiedy powstawało w 2018 roku. Jesienią nie uzyskała ona jednak zgody sanepidu na jego otwarcie. Powodem były niedociągnięcia techniczne. Kilka miesięcy później stadion poinformował, że wypowiedział fundacji najem z powodu zaległości w płaceniu czynszów.

Instytucja prowadziła także inne przedszkole we Wrocławiu - Niepubliczne Przedszkole Obieżyświat, które znajdowało się przy ulicy Mokronoskiej. Zostało ono jednak z dnia na dzień zamknięte pod koniec stycznia tego roku, a rodzice dowiedzieli się o tym z smsa, jaki dostali o 6 rano. Dyrektorka placówki pisała w nim, żeby już nie przyprowadzać swoich dzieci, bo przedszkole jest zamknięte. Fundacja musiała w trybie natychmiastowym opuścić budynek, który wynajmowała.

O sprawie szerzej pisaliśmy tutaj:Przedszkole zamknięte z dnia na dzień. Rodzice o 6 rano dostali smsa

Na początku tego tygodnia pisaliśmy także o kolejnym problemie, jaki mają osoby, które zaufały fundacji Sollers, tym razem rodzice i uczniowie uczęszczający do Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Sollers. Mieściło się ono przy ul. Ostrowskiego.

Wrocław: Uczniowie poszli na ferie. Wrócą, a tu nie ma szkoły

Rodzice musieli szybko szukać nowej szkoły, gdzie ich dzieci mogłyby wrócić po feriach. Jedna z nauczycielek powiedziała nam wówczas także, że fundacja ma problemy finansowe, zalega z czynszem za budynek oraz nie wypłaca pracownikom pensji.

W żadnej sprawie nie udało nam się uzyskać komentarza od fundacji Sollers, pomimo wielokrotnych telefonów.

Likwidacja placówki z dnia na dzień - można tak?

Procedurę likwidacji placówki oświatowej określają przepisy ustawy Prawo oświatowe, jednak nie przewiduje się żadnych konsekwencji za brak ich przestrzegania.

- Dokonanie likwidacji szkoły czy przedszkola niezgodne z terminami określonymi w ustawie Prawo oświatowe (art. 172 ust. 4 - Osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego. W tym przypadku osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest obowiązana co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze i przyczynach likwidacji: rodziców uczniów, organ, o którym mowa w art. 168 ust. 1 i 2, oraz gminę, na której terenie jest położona szkoła lub placówka) nie wywołuje żadnych konsekwencji prawnych wobec osoby prowadzącej szkołę - tłumaczy Maja Wysocka z biura prasowego UM.

W praktyce więc fundacje, czy inne jednostki prowadzące daną placówkę, dowolnie decydują o jej zamknięciu i nic im za to nie grozi.

Na dodatek nie można im w przyszłości odmówić ponownego otwarcia szkoły lub przedszkola. Urząd miasta, gdzie chętne instytucje zgłaszają wnioski o wpis placówki do ewidencji, może odmówić dokonania takiego wpisu tylko w przypadku, jeśli wystąpią w dokumentach braki formalne lub złożony statut szkoły/placówki będzie sprzeczny z obowiązującym prawem. Instytucję sprawdza się także w KRS.

- Ponadto weryfikujemy osoby fizyczne lub prawne pod względem wszczętych postępowań upadłościowych. Urząd Miejski Wrocławia wielokrotnie zgłaszał konieczność zmian legislacyjnych właśnie w zakresie prowadzenia ewidencji szkół i placówek niepublicznych - mówi Maja Wysocka.

Innych przypadków, kiedy można by odmówić wydania zgody na otwarcie placówki oświatowej, przepisy nie przewidują. Prawo w tym zakresie w żaden sposób nie zabezpiecza rodziców i uczniów przed nieprzyjemnymi sytuacjami i problemami, które ich spotykają w momencie zamknięcia szkoły czy przedszkola z dnia na dzień. Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest w takim razie samodzielne weryfikowanie wiarygodności danego podmiotu przed zapisaniem dziecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska