MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bartosz Głąb
31. kolejka PKO Ekstraklasy. ŁKS Łódź - Śląsk Wrocław
31. kolejka PKO Ekstraklasy. ŁKS Łódź - Śląsk Wrocław Marian Zubrzycki / PAP
Śląsk Wrocław mimo dużych problemów, wygrał sobotnie spotkanie wyjazdowe z ŁKS-em Łódź 2:1. Na początku drugiej połowy gospodarze objęli prowadzenie po tym, jak Dani Ramirez skutecznie wykorzystał rzut karny, ale WKS odpowiedział trafieniami Jehora Matsenki oraz Piotra Samca-Talara. Korzystny wynik dla wrocławian utrzymał się, mimo czerwonej kartki dla jednego z graczy. ŁKS już oficjalnie stracił szanse na utrzymanie i w przyszłym sezonie zagra ponownie w 1. Lidze.

Śląsk Wrocław strzelił gola w Łodzi. Karol Arys nie uznał trafienie wrocławian

Wciąż mający minimalne nadzieje na utrzymanie w lidze ŁKS od początku wyglądał nieco lepiej, ale przez większość pierwszej połowy wiało nudą. Jako pierwszy bramce wrocławian zagroził Rahil Mammadov uderzeniem z dalszej odległości, ale Rafał Leszczyński interweniował bez zarzutu.

W 38. minucie powinien paść gol dla gospodarzy. Dokładne dośrodkowanie z prawej strony boiska dotarło do Engjëlla Hotiego. Ten w pierwszym kontakcie podbił piłkę, a w drugim uderzył obok bramki, a był niemal w stuprocentowej sytuacji do otwarcia wyniku meczu w Łodzi.

Wydawało się, że niewykorzystana okazja łodzian zemściła się tuż przed przerwą. Petr Schwarz wyprowadził kontratak, zagrał do Erika Exposito, który popędził w stronę bramki miejscowych i wyłożył piłkę do Nahuela Leivy. Gracz Śląska z bliskiej odległości wpakował futbolówkę do siatki, jednak sędzia Karol Arys miał wątpliwości, co do uznania tej bramki. Arbiter podbiegł do monitora VAR i po analizie stwierdził, że we wcześniejszej fazie akcji Łukasz Bejger faulował przeciwnika i trafienia dla wrocławian nie uznał.

Jehor Macenko (Śląsk) i Antoni Młynarczyk (ŁKS).
Jehor Macenko (Śląsk) i Antoni Młynarczyk (ŁKS). Marian Zubrzycki / PAP

ŁKS Łódź prowadził. Śląsk Wrocław odpowiedział dwoma ciosami

Na przerwę zawodnicy schodzili przy wyniku bezbramkowym. Jednak chwilę po rozpoczęciu drugiej połowy Simeon Petrow dotknął piłki ręką po zagraniu Michała Mokrzyckiego i arbiter ponownie musiał skorzystać z pomocy systemu VAR. Po chwili niepewności sędzia zdecydował - rzut karny. "Jedenastkę" na bramkę zamienił Dani Ramirez ku uciesze kibiców ŁKS-u.

Po stracie bramki zaatakował Śląsk, co efekt przyniosło w 71. minucie. Kolejna ofensywna akcja wrocławian zakończyła się wywalczeniem rzutu rożnego. Piłkę z narożnika boiska perfekcyjnie zagrał Petr Schwarz, ta trafiła na głowę Jehora Macenki, który mocnym uderzeniem doprowadził do wyrównania.

Po zaledwie 5 minutach WKS już prowadził. Tym razem Erik Exposito zagrał piłkę pod bramkę ŁKS-u, tam żaden z graczy gospodarzy nie potrafił jej wybić, z czego skrzętnie skorzystał Piotr Samiec-Talar - sytuacyjnym uderzeniem dając prowadzenie swojej drużynie.

Sytuacja wrocławian skomplikowała się w 82. minucie Jehor Matsenko, czyli autor bramki wyrównującej sfaulował przeciwnika blisko własnego pola karnego i został ukarany żółtą kartką, a że wcześniej obejrzał już kartonik tego koloru, arbiter był zmuszony wyrzucić go z boiska.

W końcówce jeszcze ŁKS rozpaczliwie zaatakował, ale nie potrafił skutecznie zakończyć swoich okazji. Porażka w meczu 31. kolejki oznacza, że łodzianie już oficjalnie stracili szansę na utrzymanie w PKO Ekstraklasie i są pierwszym zespołem, który spadł do 1. Ligi. Natomiast Śląsk wrócił na pozycję wicelidera tabeli.

W następnej kolejce wrocławianie zagrają na Tarczyński Arena z będącą na fali Cracovią, natomiast ŁKS pojedzie do Gliwic na rywalizację z Piastem.