MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gromadź i wykorzystuj deszczówkę. Miasto uruchomiło specjalny program dotacyjny

materiał informacyjny
Deszczówka to temat, który od pewnego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie w sytuacji intensywnego opadu, kiedy jego nadmiar rozlewa się na nawierzchnie, a kanalizacja deszczowa nie jest w stanie poradzić sobie z jego odbiorem.

Jak postępować z deszczówką?

Deszczówka to cenny zasób, który warto zatrzymać w miejscu jego powstania, ponieważ każdy złapany litr rozpatrywany w skali globalnej miasta poprawia zachowanie naturalnego obiegu wody w przyrodzie. To pozytywnie wpływa na mikroklimat i bioróżnorodność, jak również zmniejsza ryzyko podtopień oraz suszy.

Warto więc wykorzystać potencjał wody opadowej, gromadząc ją i używając wtedy, gdy będzie nam potrzebna. Najprostszym sposobem jest gromadzenie jej w zbiornikach.

Zbiorniki na deszczówkę dzielimy na dwa typy: naziemne i podziemne. Te pierwsze są niedrogie i łatwe w instalacji przy rynnach spustowych. Ich pojemność to najczęściej ok. 150-2000 l. Mają zastosowanie w mniejszych przydomowych ogrodach. Gdy planujemy podlewanie większego ogrodu warto zainwestować w zbiornik podziemny o pojemności pow. 2000 l. Zbieranie deszczówki to sposób na świadome i oszczędne gospodarowanie wodą w gospodarstwach domowych. Opłacalność jej gromadzenia zależy oczywiście od skali opadów oraz naszego zapotrzebowania.

Biorąc do szacunków średni opad na terenie Wrocławia i przyjmując dach o pow. 100 mkw. można powiedzieć, że przy 10-minutowym deszczu z jednej rynny możemy bezkosztowo pozyskać ok. 210 l wody deszczowej, co pozwoli wykorzystać ją ponownie do podlewania ogrodu, 25-ciokrotnego spłukania toalety czy 3-krotnego zrobienia prania. W ten sposób łatwo można wyliczyć realną oszczędność.

W celu zachęcenia wrocławian do wprowadzenia zasady zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi na terenie własnej posesji miasto Wrocław w 2019 r. uruchomiło program dotacyjny Złap deszcz.

Dlaczego warto łapać deszczówkę?

  • Można zaoszczędzić pieniądze, zużywając mniej wody wodociągowej.
  • Jest dodatkowym zasobem wody podczas suszy.
  • Jest bardziej korzystna dla roślin.
  • Dzięki łapaniu deszczówki chronimy środowisko i oszczędzamy cenne zapasy wody pitnej.
  • Zmniejsza się koszt odprowadzania niewykorzystanej deszczówki do sieci kanalizacyjnej.
  • Gromadząc i wykorzystując deszczówkę na miejscu mniej obciążony jest system kanalizacyjny, co zmniejsza ryzyko miejscowych podtopień.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska